Znajdujesz się tutaj: agentubezpieczeniowybartosiak.pl > Gospodarka > Konkurencja doskonała

Konkurencja doskonała

Konkurencja doskonała określana jest również jako wolna konkurencja. Konkurencja doskonała Jest to swoisty model teoretyczny, który pozwala zdefiniować jeden ze sposobów konkurencji na rynku. Konkurencja doskonała polega na tym, iż udaje się przekonać zarówno sprzedających, jak i kupujących, że ich decyzje transakcyjne nie mają znaczącego wpływu na cenę rynkową.

Specjaliści wyjaśniają, że na rynku, gdzie obecna jest konkurencja doskonała – cena tak naprawdę ustalana jest przez rynek. Konkurencja doskonała A zatem cena powstaje poprzez działania mechanizmów rynkowych. Ani kupujący, ani sprzedający nie może wpłynąć na wielkość ceny swoją indywidualną decyzją.

Ponadto żaden z tych podmiotów – zarówno podmiot sprzedający, jak i kupujący – nie czuje motywacji do tego, aby wpływać na kształtowanie ceny, ponieważ jej zmiana będzie negatywnie wpływała na przychody danego podmiotu. Cechy konkurencji doskonałej to przede wszystkim brak wpływu przedsiębiorstw, przynajmniej takiego o charakterze bezpośrednim, na cenę. Konkurencja doskonała Cechą charakterystyczną jest również mnogość oferentów, a także jednorodność produktowa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.