Znajdujesz się tutaj: agentubezpieczeniowybartosiak.pl > Gospodarka > Podział polityki gospodarczej

Podział polityki gospodarczej

Politykę gospodarczą można podzielić na wiele rodzajów. Podział polityki gospodarczej Jednym z głównych sposobów podziału jest ten dzielący politykę gospodarczą na politykę makroekonomiczną oraz mikroekonomiczną. Na czym dokładnie polega ten podział?

Mówiąc o polityce makroekonomicznej mamy na uwadze wszystkie społeczne procesy gospodarcze. W tej koncepcji istotne mechanizmy regulacji gospodarki, a zatem ważna jest rola budżetu państwa i równie ważna jest funkcja pieniądza. Podział polityki gospodarczej Bardziej szczegółowo można powiedzieć, iż polityka makroekonomiczna zajmuje się polityką fiskalną, polityką pieniężną, finansową, polityką handlową, a także polityka budżetową.

Polityka mikroekonomiczna stanowczo różni się od makroekonomicznej. Jej zadaniem jest bowiem regulacja i sterowanie konkretnymi kwestiami z zakresu gospodarki. Polityka mikroekonomiczna dba zatem o poszczególne gałęzi gospodarki, o rynek, usługi i towary, które się na nim pojawią a także rodzaje produkcji. Podział polityki gospodarczej Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż zakres polityki mikroekonomicznej wchodzi polityka rolna oraz polityka przemysłowa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.