Znajdujesz się tutaj: agentubezpieczeniowybartosiak.pl > Gospodarka > Rynek kapitałowy

Rynek kapitałowy

Pod pojęciem „rynek kapitałowy” rozumiemy jeden z segmentów rynku finansowego. Rynek kapitałowy W segmencie tym dochodzi do emisji – zarówno średnioterminowych, jak i długoterminowych – instrumentów finansowych, które zostaną przeznaczone na realizację i finansowanie inwestycji. Poprzez instrumenty finansowe w tym ujęciu rozumiemy akcje i obligacje.

Rynek kapitałowy spełnia wiele rozmaitych funkcji. Rynek kapitałowy Jedną z nich jest odpowiednia wycena papierów wartościowych. Ponadto ważna dla rynku kapitałowego jest również efektywna alokacja w gospodarce odpowiednich środków. Jedną z funkcji jest także pozyskiwanie kapitału przez emitentów oraz  pozyskiwanie dochodów przez inwestorów, którzy zdecydowali się udostępnić emitentom kapitał, choćby w postaci dywidendy.

Najważniejszą formą, tworzącą rynek kapitałowy, jest rynek papierów wartościowych.  Rynek kapitałowy Zdaniem wielu specjalistów, jeśli dobrze funkcjonuje rynek kapitałowy w danym państwie, można śmiało twierdzić, iż gospodarka tego państwa jest silna i stabilna, a także zmierza ku rozwojowi. Pewnie dlatego, tak wiele krajów stawia sobie za główny cel rozwój właśnie rynku kapitałowego.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.